Postaramy się w tym artykule napisać punktowo co trzeba zrobić i na co uważać aby stać się szczęśliwym autorem i posiadaczem swojej książki.

1.    Materiał na swoją książkę

Na materiał książki składają się dwa elementy treść oraz forma. Treść możesz sam napisać lub we współpracy.   Jeśli masz już  napisaną ważne jest nadanie ciekawego tytułu  z ilustrowaną, warto ją dać do korekcji językowej. Nie zapomnijmy o sporządzeniu spisu, słowa wstępu oraz zaprojektowaniu okładki.

2.    Wydanie swojej książki

Mając już kompletny materiał na książkę warto zdecydować się czy wydajemy sami czy korzystamy z wydawnictw istniejących.  W polskim prawie autor ma prawo wydania książki, nie musi rejestrować przy tym działalności gospodarczej.
Jeśli de cudujemy się na powierzenie tego zadania wydawnictwu warto zwrócić uwagę na:
•    zgodność tematyczną wydawnictwa (wydawnictwa często są sprofilowane)
•    umowę z wydawnictwem, a szczególności
•    jaki procent przychody ze sprzedaży książki trawią do autora
•    jaka jest możliwość kolejnego wydania (niektóre wydawnictwa przejmują prawo i nie ma możliwości wydania książki w innym wydawnictwie)
•    jaka jest kwota popierana od autora za wydanie książki (najczęściej całe ryzyko powodzenia książki oraz opłaty przerzuca się na autora, nie ma tu nic złego jak świadczy się wysoką jakość usług ale jest moralne wątpliwe jeśli w umowie przejmuje się prawa, w tym momencie warto się zastanowić czy nie warto samemu tym się zająć)
•    jaka jest możliwość dystrybucji, wprowadzania do sieci księgarń, promocji. Ta rzecz jest najważniejsza bo na książce która się dobrze sprzedaje można zarobić, nie piszę tu na dobrej książce tylko dobrze się sprzedającej a to jest różnica

Jak zostać wydawcą swojej książki?

 

Aby uzyskać numer ISSN dla publikacji ciągłej wydawca powinien się zwrócić do Narodowego Ośrodka ISSN o nadanie numeru ISSN. Wystarczy tylko przesłać na adres instytucji wypełniony wniosek o nadanie numeru ISSN wraz z odpowiednimi załącznikami. Nadanie numeru ISSN jest bezpłatne.

biznes plan czsopismaSkoro istnieje tak duża liczba ładnie wydawanych czasopism kolorowych to czy oznacza to, że robienie czasopisma jest bardzo opłacalne. Dlaczego tak dużo tytułów znika z rynku? Czy jest to wina małej rentowności przy takiej liczbie konkurencyjnych tytułów? Postaramy się  to sprawdzić biznesowo.

 

Przystępność drukowania sprawiają że coraz większa ilośc pojawia się gazetek lokalnych.  Małe wydania z ściśle określone grupą docelową mają duży odbiór. Mówimy tu o osiedlówkach, gazetkach parafialnych, kółek zainteresowań, informatorów. (nie mówimy o ulotkach super marketów).

dystrybucja-czasopismaKażde dobre czasopismo jest skierowane do określonej grupy czytelników. Dystrybucja czasopisma, jego nakład i poczytność bezpośrednio wpływają na cenę sprzedawanych reklam. W tym artykule postaramy się przedstawić w jaki sposób sprawić, aby czasopismo skutecznie docierało do czytelników i było dobrze przez nich przyjmowane.

Zanim przystąpisz do projektowania ulotki, folderu czy też reklamówki zastanów się jaką rolę stawiasz przed tymi materiałami reklamowymi, co chcesz osiągnąć. Najważniejsze funkcje ulotki to źródło informacji, pobudzenie zainteresowania, podtrzymanie relacji czy ogłoszenia.

ulotkaNastępnym etapem po określeniu roli i funkcji ulotki, to określenie grupy docelowej. Trzeba jasno określić do kogo ma być adresowana ulotka, a następnie dobrać formę oraz treść.  Określenie grupy docelowej umożliwi odpowiednie zaprojektowanie szaty graficznej, dobór tekstu, jakości papieru i wydruku.

Grupa docelowa i  kanały  dystrybucji  są ze sobą powiązane. Kanały dystrybucji opierają się na miejscach gdzie daną grupę osób można spotkać.

Subcategories

Wszystko co trzeba wiedzieć aby dobrze przygotować i wydrukować materiał w dużym formacie (A0, A0+, A1, A2, B0, B1, B2). Praktyczne porady, programy, szablony dzięki, którym twoje wydruki będą wyglądały wspaniale – druk posterów, projektów, map, rysunków, CADów, rysunków technicznych, schematów czy plakatów naukowych.

Dzisiejsze możliwości techniczne umożliwiają dość tania i z wysoką jakością reprodukcję obrazów za pomocą drukarki.  Mimo że tradycyjny proces powstawania fotografii na papierze (chemiczny proces inicjowany światłem) coraz więcej drukuje się atramentówką – druk cyfrowy. Prezentujemy tu informacje umożliwiające dobre przygotowanie oraz druk materiałów fotograficznych takich jak: fotografie, kalendarze, fotoalbymy, fotoobrazy, kalendarze, tabla, fotoksiążek czy fotoplakatów.

Zebrane tu informacje pozwolą dobrze przygotować i wydrukować  prace licencjackie, prace dyplomowe, prace magisterskich, rozprawy habilitacyjne i doktorskie, dysertacje, opracowań i monografii. Od koncepcji, poprzes składanie i formatowanie (DTP) a skończywszy na obłożeniu.

W tym miejscy prezentujemy informacje o tworzeniu książek i monografii.  Na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowania książki do druku, drukowania czy publikacji w wersji elektronicznej. Poruszamy również o zagadnienia dotyczące samopoblikowania czy wydawania.

Praktyczne informacje dotyczące wydawania, redagowania periodyków takich jak dzienniki, kwartalniki, miesięczniki. Na co zwrócić uwagę podczas wydawania lub rozpoczęcia wydawania.

Jeśli masz jakieś informacje zapraszamy do podzielenia się z nimi.

Informacje dotyczące przygotowywania ulotek, broszur, gazetek, folderów, flayerów czy reklamówek. Materiały tego typu mogą pełnić różnego rodzaju rolę, nieść różnego rodzaju treść oraz być  adresowana do różnej grupy odbiorców. Uwzględniając  powyższe kryteria (roli, treści przekazywanej i grupy docelowej) można przygotować naprawdę skuteczny wydruk. Dopiero kompleksowe podejście umożliwia uzyskanie dobrej skuteczności do minimalnych kosztów – co jest najważniejsze dla zlecającego.

Elegancki skład i wydruk jest informacją o szacunku do korespondenta dlatego tak często starannie dobieramy treść i  grafikę. Druk eleganckich dokumentów, które są często pokazywane i przechowywane przez kolejne lata wymaga odpowiedniego doboru papieru i techniki druku oraz starannego przygotowania. Druk dyplomów, certyfikatów, podziękowań, zaproszeń, kartek, gratulacji.

Technika druku pozwala zadrukować  coraz większe powierzchnie, a to jest stosowane w banerach na fasady ścian (druk oczkowy), reklam na bilbordy , fototapet czy witryny sklepów. Dziś nie tylko drukujemy na papierze ale również na foliach, tworzywach sztucznych, które rozszerzają możliwości zastosowania.  Na co warto zwrócić uwagę  podczas przygotowywania materiału i  druku wielkoformatowego, szerokoformatowego.