Zanim przystąpisz do projektowania ulotki, folderu czy też reklamówki zastanów się jaką rolę stawiasz przed tymi materiałami reklamowymi, co chcesz osiągnąć. Najważniejsze funkcje ulotki to źródło informacji, pobudzenie zainteresowania, podtrzymanie relacji czy ogłoszenia.

ulotkaNastępnym etapem po określeniu roli i funkcji ulotki, to określenie grupy docelowej. Trzeba jasno określić do kogo ma być adresowana ulotka, a następnie dobrać formę oraz treść.  Określenie grupy docelowej umożliwi odpowiednie zaprojektowanie szaty graficznej, dobór tekstu, jakości papieru i wydruku.

Grupa docelowa i  kanały  dystrybucji  są ze sobą powiązane. Kanały dystrybucji opierają się na miejscach gdzie daną grupę osób można spotkać.

Mając ustalone: Cel ulotki, grupę docelową i kanał dystrybucji przystąpmy do konstrukcji ulotki. Na wstępie warto zgromadzić materiał to jest grafikę (ilustrację, zdjęcia, schematy) oraz tekst (slogany, dane kluczowe (adres, miejsce wydarzenia, data), informacje).

Często spotykamy się z potrzebą przygotowania własnej nie powtarzalnej grafiki którą możemy użyć jako okłatkę, element
graficzny, w książce, w pracy, na zaproszeniu, w podziękowaniach, koszulce, materiałach reklamowych etc... W tym celu możemy „pobawić się w wizualizacji słów” . My proponujemy użycie darmowego apletu, który będzie generował chmury słów
(word clouds).