Legitymacja najczęściej kojarzy się nam z legitymacją szkolną, ale przecież oprócz legitymacji szkolnych są też legitymacje studenckie, służbowe – przy czym inny format mają legitymacje nauczycielskie, służb policyjnych, straży pożarnej. Czy to oznacza, że zdjęcia do tych dokumentów również mają odmienne wymogi?

 

Otwórz  podstawowym warunkiem, jeżeli chodzi o fotografie do legitymacji jakiegokolwiek typu, jest jej aktualność. Przepisy jednak nie zawsze precyzują co to oznacza – warto więc, dla pewności zadbać aby fotografia nie była starsza niż pół roku.

 

Jeżeli chodzi o zdjęcie do legitymacji studenckiej pamiętajmy, że obecnie fotografia, którą składamy podczas elektronicznej rekrutacji powinna być kolorowa i w formacie elektronicznym oczywiście – najczęstszy format to JPEG (jpg),  choć często uczelnie dopuszczają TIFF (tif), BITMAP (bmp), PNG (png), GIF (gif). Uczelnie wyższe mają pewną swobodę jeżeli chodzi o ustalanie rozmiarów zdjęć,  np na Uniwersytecie Białostockim to 300 na 375 pikseli i tylko w formacie JPG, zaś Politechnika Śląska wymaga 236 na 295 pikseli.

 

Zdjęcie do legitymacji studenckiej powinno spełniać wymagania zdjęcia do dowodu osobistego sprzed marca 2015 roku (4,5 na 3,5 cm;  na jasnym tle, lewy półprofil, widoczne lewe ucho)

Fotografia do legitymacji studenckiej powinna  być odpowiednio wykadrowana (twarz na środku, w odpowiednich proporcjach do reszty fotografii). Ponieważ na samej legitymacji fotografie są reprodukowane w rozmiarze 2 na 2,5 cm., zaleca się aby większą część powierzchni zdjęcia zajmowała twarz. Również na uwagę zasługuje fakt, że zdjęcia na samym dokumencie są bardziej kontrastowe, dobrze aby nasza fotografia była odpowiednio doświetlona, żeby w rezultacie nie okazać się zbyt nieczytelną.

 

Jeżeli chodzi o legitymacje policyjne, to choć niedawno weszły w życie przepisy dotyczące nowego wzoru legitymacji to format samej fotografii pozostanie taki sam jak dotychczas.

Wymiary to 3,5 na 4,5 cm. Fotografia wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy i twarz; powinna ona przedstawiać osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby jej twarz zajmowała 70-80 % fotografii; fotografia ma pokazywać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

 

Jeżeli o funkcjonariuszy inspekcji transportu drogowego chodzi, to w swoich legitymacjach służbowych powinni mieć kolorową fotografie, w mundurze bez nakrycia głowy o wymiarach 2,5 cm na 3,5 cm

 

Jeszcze mniej precyzyjne są wymogi odnośnie fotografii do legitymacji nauczyciela. Ustawa określa, że zdjęcie powinno być kolorowe o wymiarach 2 na 2,5 cm w rozdzielczości nie mniejszej niż 300 dpi.

 

Jak widać wymagani odnośnie fotografii do legitymacji zwłaszcza służbowych są bardzo zróżnicowane. Przed przystąpienie do jakiekolwiek rekrutacji należy sprawdzić dokładnie czy nasze fotografie spełniają stawiane im wymagania.

zebrała kawoszka24

Add comment


Security code
Refresh