Związek małżeński zawarty w urzędzie stanu cywilnego (ślub cywilny) lub w kościele (ślub konkordatowy) zmianie dane małżonków szczególnie Pani Młodej. Dowody osobiste ulegają unieważnieniu, a wydawane są bez opłat. Dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o tym i zapisać się na przypominajkę dostępną tu link.
Dowody osobiste podlegają unieważnieniu z urzędu:
Po upływie 3 miesięcy od zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, w przypadku nie złożenia przez posiadacza dowodu osobistego wniosku o jego wymianę licząc od daty zaistnienia zmiany. Dla obywateli przebywających poza granicami kraju okres ten wydłużono do 4 miesięcy.
Po ślubie zmianie ulegnąć mogą takie dane w dowodzie osobistym jak:
Nazwisko (przejęcie drugiego członu nazwiska, zmiana nazwiska)
Adres zamieszkania zarówno jej jak i jego
Dowód osobisty podlega wymianie
w razie zmiany danych, które zamieszczane są w dowodzie osobistym - wniosek należy złożyć w terminie 14 dni
Wyrobienie nowego dowodu po ślubie jest jest bezpłatne.
Wymagane dokumenty do nowego dowodu po ślubie
- Wypełniony czytelnie „wniosek o wydanie dowodu osobistego”.
- Dwie jednakowe, aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy. (Zrób zdjęcie przez internet)
- Odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku
UWAGA!
Do wniosku nie dołącza się dokumentów wymienionych w pkt. 3 i 4, jeżeli sporządzone zostały w Urzędzie Stanu Cywilnego miejsca, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego.
- Dowód osobisty do okazania w przypadku jego wymiany.
- Na żądanie organu: poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby.
Wniosek składa się osobiście – format A4, dwustronnie drukowany. Osoba małoletnia, która nie ukończyła 13 roku życia składa wniosek w obecności rodziców lub opiekunów prawnych. Małoletni, który ukończył 13 lat wniosek składa w obecności jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego.
Staraliśmy się napisać na temat: dowód osobisty po ślubie, ślub dowód osobisty, zmiana dowodu osobistego po ślubie, skomentuj czy nam się to udało.
Comments
RSS feed for comments to this post