wykonanie zdjecia do dowodu osbistegoWykonanie zdjęcia do dowodu osobistego nie jest trudne.

Na początku wymaga trochę podstawowych informacji o technice, sprzęcie, i sposobie ustawienia osoby przed obiektywem. Jeżeli raz spróbujesz, zawsze będzie Ciebie ciągnęło do robienia zdjęcia samemu ponieważ oszczędzasz pieniądze (całkowity koszt około 2złoty), czas nie musisz chodzić do fotografa, elastyczność (robisz kiedy chcesz), a nabyte umiejętności przybliżają ciebie do tytułu profesjonalnego fotografa.

Poniższy mały poradnik jest tak napisany aby każdy był wstanie wykonać fotografie, profesjonaliści mogą być urażeni odbieraniem „chleba”, oraz zbulwersowani że każdy może zrobić coś co było „wiedzą tajemną”, ale promujemy open innowacyjne rozwiązania. Cały proces możemy podzielić na kilka etapów:

 1. Sprzęt, oświetlenie, i gdzie będziemy robić zdjęcie
 • Aparat

  Temat ten jest tematem rzeka, wybór aparatu jest szeroki począwszy od profesjonalnych lustrzanek, po półamatorskie lustrzanki, aparaty kompaktowe, czy najnowsze smartfony (aparaty w telefonach komórkowych). Robiąc zdjęcie do dokumentu prawdopodobnie nie wybierasz aparatu, jesteś już właścicielem jakiegoś aparatu cyfrowego i trudno od ciebie wymagać, abyś kupował nowy aparat. Cztery lata temu robiłem z powodzeniem zdjęcia do dokumentów aparatem PowerShot A510 który zadebiutował na rynku w roku 2005, obecnie półamatorska lustrzanką, ale widziałem zdjęcia wykonane aparatami telefonicznymi Nokią N8, Samsung Galaxy, iPhone które dzięki dobraniu odpowiedniego oświetleniu i prawidłowym ułożeniu twarz w niczym nie ustępowały tym z lustrzanek. Pamiętaj, że najważniejszymi punktami weryfikacji zdjęcia, które sprawdza się przyjmując w urzędzie to: ułożenie twarzy, naturalne kolory, jednolite tło, brak pikselizacji. Nasza rada użyj najlepszego cyfrowego aparatu fotograficznego który masz w swoim domu, na 95% rezultaty Ciebie zadowolą i osobę za biurkiem przyjmującą zdjęcie do dokumentu jeżeli ustawienia będą dobre.

 • Obiektyw/ustawienia

  Jeżeli dysponujesz aparatem w którym masz możliwość ustawień użyj przysłony f/10 (lub zbliżonej), czas na 1/12, obiektyw o ogniskowej 80-100 mm. Nie polecamy obiektów szerokokątnych. Najlepiej jest wykonać kilka zdjęć przy różnych (zbliżonych) ustawieniach.

 • Położenia aparatu

  Wygodnie robić zdjęcia korzystając ze statywu, (nie jest niezbędny ale ułatwia oraz poprawia jakość zdjęć przy dłuższym czasie naświetlania, w jednym wypadku jest niezbędny -kiedy robimy sobie samemu zdjęcie), oraz z aparatem ułożonym poziomie.

 • Światło

  Podstawą dobrego światła jest oświetlenie, polecamy robienie zdjęć w dzień kiedy można korzystać z naturalnego światła, dodatkowo można używać lampy (lamp) błyskowych pamiętając żeby nie kierować błysku lampy bezpośrednio na osobę, najlepiej korzystać z odbitego światła (np. od sufitu). W aparatach które maja lampy w budowane na przykład cyfrowe aparaty kompaktowe – można lampę przesłonić białą kartką papieru wówczas „zmiękczymy „ światło. Dodatkowo możemy używać innych źródeł światła, które będą rozproszone i lepiej doświetlały obiekt. Podświetlenie tła niweluje ostry cień.

 • Miejsce i tło

  Najlepsze by było studio, ale jeżeli czytasz to to nie dysponujesz prawdopodobnie studiem. Miejsce musimy wybrać tak aby było tam „dużo” światła, oraz jednolite tło jasnego koloru, w tym momencie może być na przykład pokój. Ważne jest aby tło z tyłu było jednolite, gładkie, jasne i nie zawierało żadnych elementów (nie chcemy obrabiać zdjęcia w programach graficznych takich jak Fotoshop, czy Gimp poprzez usuwanie elementów tła). Jeżeli nie dysponujemy jednolitym tłem wówczas możemy na przykład na drzwiach szafy rozwiesić jednolite materiał -płótno, ręcznik, koc. Przy fotografowaniu do dowodu osobistego lub paszportu niemowlaków, które nie potrafią jeszcze trzymać same głowy wówczas musimy fotografie wykonać im kiedy leżą

 

2. Ustawienie osoby przed obiektywem, wykonanie zdjęcia do dowodu sobistego

Są trzy parametry na które musimy zwrócić uwagę:

 • odległość osoby od tła (ściany, szafy) która decyduje o zarysowaniu cienia na zdjęciu – najlepiej około 1,5 metra
 • odległość aparatu od obiektu około 3 metrów lub więcej – odległość ta usuwa zniekształcenia wynikłe z optyki aparatu
 •  ustawienie w kadrze obiektu – tutaj musimy uważnie przeczytać poszczególne wytyczne dotyczące ustawienia twarzy w kadrze czy to ma być lewy profil (zdjęcie do dowodu osobistego), czy ma być zdjęcie całej twarzy (zdjęcie do paszportu, zdjęcie biometryczne), czy bardziej „luźne ułożenie twarzy”, (zdjęcie do CV, porfolia, prezentacji). Dlatego tutaj polecamy zapoznaniem się z odpowiednimi artykułami który krok po kroku wyjaśniają meandry ustaw, oraz przedstawiają prosto wskazówki. 

Korzystając z tego, że wszystko już masz po ustawiane, wykonaj kilka zdjęć (czasem ktoś mrugnie, przesunie się), dodatkowo możesz zmienić ustawienia tak aby mieć kilka zdjęć w różnych ustawieniach aparatu żeby znaleźć optymalną konfigurację.

3. Po wykonaniu zdjęcia, wykadrowanie, zapisanie, drukowanie- robienie odbitki

Po wykonaniu zdjęcia zgraj wszystkie zdjęcia z aparatu cyfrowego i wybierz najlepsze zdjęcie do dokumentu, w tym przypadku musisz przeprowadzić weryfikację, na początku ogólna wybierając najlepsze ujęcie. Potem wykadruj a następnie przeprowadź szczegółowa weryfikując krok po kroku weryfikując wszystkie punkty które trzeba sprawdzić. Punkty te znajdziesz w osobnych artykułach dotyczące poszczególnych typów zdjęć (paszport, dowód osobisty, prawojazdy, dyplom, legitymacja studencka, facebook czy nasza klasa).

4. Drukowanie zdjęcia do dokumentu

Drukowanie zdjęcia jest kulminacją naszej pracy, możemy przeprowadzić na własnej drukarce do zdjęć pamiętając żeby użyć dobrej jakości papieru fotograficznego, lub możemy zamówić wydruk w którymś z punktów wykonywania odbitek (Rossman, Mediamarkt, Fotojoker). Pamiętaj, że zawsze po wydrukowaniu musisz sprawdzić prawidłowy rozmiar zdjęcia (część punktów stosuje ciut mniejszy papier fotograficzny – który nie odpowiada rozmiarowi 10x15cm), kolorystykę, oraz jeszcze raz przeprowadzić weryfikację zdjęcia pod kotem wykadrowania.

PUNKTY 3 i 4 można wykonać automatycznie korzystając z naszego generatora i zamawiając odbitki już od 12.99zł z dostawą do domu

5. Koniec

Teraz już możesz śmiało zanieść dokumenty do urzędu i cieszyć się naszą fotografią, oraz wykonywać fotografie dla znajomych i rodziny. Wymagane jest podpisanie z tyłu fotografi imieniem i nazwiskiem. Wniosek można pobrać ze strony

Cytowane: Zdjęcie: Asim18; Wikimedia Commons

Comments   

# fotografia do dowoduAnia 2012-03-27 20:54
super

Zrobiłam i użyłam waszego generatora zdjęć do dowodu osobistego :)
Reply | Reply with quote | Quote
# czy zdjęcie do dowoduKania 2013-01-04 21:57
czy zdjęcie do dowodu jest takie samo jak do legit
Reply | Reply with quote | Quote
# Re. czy zdjęcie do dowodu jest takie same co do legitymacjiLina 2013-01-04 21:59
Powyżej znajdują się linki umożliwiające robienie zdjęć do:
- dowodu
- legitymacji
Reply | Reply with quote | Quote
# pisowniaŁukasz 2013-01-25 21:39
"Fotoshop" :D
Reply | Reply with quote | Quote
# OmfgPremislao 2014-04-25 11:50
'Dlatego tutaj polecamy zapoznaniem się z odpowiednimi artykułami który krok po kroku wyjaśniają meandry ustaw, oraz przedstawiają prosto wskazówki. '

A co ja robie w tym artykule? -.- bosz.
Reply | Reply with quote | Quote
# Jak zrobić zdjęcie samemu do dowodu osobistego/pasz portu/legitymac ji/identyfikato ra?Janet 2014-05-23 20:35
I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and
visit more often. D
Reply | Reply with quote | Quote
# Jak zrobić zdjęcie samemu do dowodu osobistego/pasz portu/legitymac ji/identyfikato ra?Vicente 2014-06-04 09:27
Jesli nie teraz to kiedy?
Jeśli nie tu to gdzie?

Więc działaj.
Reply | Reply with quote | Quote
# Zrobić samemu zdjęcie o dowodu osobistegoKiera 2014-06-04 15:48
to proste! Jesli ja inni to potrafią to ja też
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh