Poniższy tekst jest poradnikiem osoby, która dokonała wymiany - dowód osobisty wymiana. Dowód osobisty wymaga wymiany co 10 lat, są jednak od tego odstępstwa w przypadku dzieci (5 lat) oraz osób starszych, które mogą się starać o bezterminowe.
Praktyczne rady i wskazówki dowód osobisty wymiana
Poradnik jak szybko i bezboleśnie wymienić dowód osobisty. Może dzięki niemu ludzie nie będą stać po kilka razy w kolejce a urzędniczki nie będą zmęczone ciągłymi pytaniami. Zacznijmy od dokumentów:
1. Zdjęcia do dowodu osobistego
Zdjęcia muszą być aktualne, nie odbiegać od obecnego wyglądu. Więcej na temat zdjęć do dowodu osobistego na tej stronie. Zdjęcie, które jest to samo co w starym dowiedzie NIE PRZEJDZIE!!!. Trzeba zrobić nowe. Dokładen informacje o zdjęciu są na stronie photoid.eu.
2. Akt urodzenia/akt małżeństwa
Nie ważne c o tym myślisz do wniosku o wymianę dowodu osobistego trzeba dołączyć dokument:
Akt urodzenia – jeśli jesteś kawalerem lub panną
LUB
Akt małżeństwa – jeśli jesteś zamężną, zamężnym, rozwiedzionym, lub wdowcem
WYJĄTKI
Z przyniesienia aktu urodzenia (dla kawalerów lub pannie) jesteśmy zwolnieni tylko wtedy gdy urodziliśmy się w tym samym mieście co składamy wniosek o dowód. Urząd ma możliwość wglądu.
Z dołączania aktu małżeństwa (zamężną, rozwiedzionym, lub wdowcem ) jesteśmy zwolnieni tylko wtedy gdy ślub odbył się w tym samym mieście co składamy wniosek o dowód. Miejsce rozwodu nie ma tu żadnego znaczenia, liczy się miejsce ślubu.
AKT URODZENIA lub MAŁŻEŃSTWA do dowód osobisty wymiana
Akty urodzenia i małżeństwa można dostać tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego gdzie jesteśmy zarejestrowani (tam gdzie się urodziliśmy lub wzięliśmy ślub). Akt można załatwić na dwa sposoby:
- idziemy osobiście
- wysyłamy podanie pocztą (podajemy w treści datę urodzenia i resztę swoich danych jeśli chcemy akt urodzenia, lub datę ślubu i imiona i nazwiska współmałżonków) i prosimy żeby przesłali dokument do miasta gdzie mieszkamy i będziemy wyrabiać dowód.
W obu przypadkach trzeba zaznaczyć że akt jest potrzebny do wyrobienia dowodu osobistego. Adres każdego USC można znaleźć w internecie. Każdy USC ma swoją stronę czyli tzw. BIP.
Sentencja rozwodowa (jeśli jesteśmy rozwiedzeni) jest w ogóle NIE POTRZEBNA. Akt zgonu współmałżonka (jeśli jesteśmy wdowcem/wdową) również NIE JEST DO NICZEGO POTRZEBNY.
3. Wniosek wydanie dowodu sobistego
Wniosek jest dostępny w miejscu składania dokumenty, bardzo często jest również udostępniany on -line (patrz na stronę urzędu swojego miasta).
Nie można złożyć wniosku za kogoś, nawet jeśli ta osoba upoważni nas notarialne.
Jedyny wyjątek jest wobec osób obłożnie chorych (zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu) lub posiadających I grupę inwalidzką. Wtedy dokumenty może złożyć ktoś z rodziny a potem urzędnik przyjeżdża w umówionym terminie do domu osoby i tam załatwia resztę procedury. UWAGA: Nie we wszystkich miastach urzędnicy jeżdżą do chorych. Najlepiej zadzwonić do urzędu i się dowiedzieć czy coś takiego jest praktykowane.
4. Wniosek można złożyć i odebrać dowód w innym mieście niż jest się zameldowanym
Rozważmy przypadek. Jeśli jesteś zameldowany np. w Warszawie a mieszkasz w Krakowie (bo studiujesz, pracujesz...) i nie możesz być w Warszawie to wtedy robisz tak:
W urzędzie w Krakowie piszesz podanie, że w związku z faktem iż mieszkasz/przebywasz w Krakowie i nie możesz złożyć wniosku w miejscu zameldowania, to prosisz aby urząd w Krakowie przesłał twój wniosek wraz załącznikami do urzędu w Warszawie.
Od razu drugie podanie do urząd w Warszawie aby przysłali nowy dowód osobisty do Krakowa kiedy już będzie gotowy.
Postępowanie nazywa się POŚREDNICTWO W WYROBIENIU DOWODU OSOBISTEGO i przedłuża około tygodnia wydanie dowodu (ze względu na korespondencje pocztową). Ta opcja jest prawdopodobnie płatna w kasie.
5. Zameldowanie
Kwestie zameldowania trzeba mieć załatwione PRZED złożeniem wniosku o dowód. Nie można tych spraw załatwiać równocześnie, albo po otrzymaniu dowodu. Dowód ma miejsce zameldowania wpisane, kiedy się zmienia jesteśmy zmuszeni do zmiany dowodu osobistego. Jeśli więc nie jesteśmy zameldowani (bo np. mieszkamy za granicą) a zamierzamy się zameldować, to najpierw trzeba się zameldować a dopiero potem wyrabiać dowód.
Jeśli nie mamy dowodu możemy się zameldować przy pomocy POLSKIEGO paszportu. Jeśli go nie mamy to możemy się zameldować przy pomocy Poświadczenia Obywatelstwa.
Polacy mieszkający zagranicą
Aby wymienić dowód trzeba wrócić to Polski. Wymianę załatwiamy wtedy w miejscu stałego zameldowania, lub ostatniego stałego zameldowania (jeśli nie jesteśmy nigdzie zameldowani).
DOWÓD OSOBISTY WYMIANA
Coraz więcej wiemy o wymianie dowodu osobistego, coraz będzie jest system dopracowany. Urzędy wychodzą na przeciw umożliwiając rejestracje w kolejce poprzez internet, ściąganie druku. Nie mniej jednak osobiste stawienie się jest utrudnieniem. Nowe zasady dowodu z chipem pewnie nie zmienią zasadniczo procedury w roku 2012.
Comments
chciałaby wymienić dowód osobisty ten , który ma stracił ważność w ubiegłym roku
czy jest możliwość jeżeli córka osobiście złoży dokumenty potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego . otrzyma wcześniej niż 30 dni, jak to załatwić.
Nadmieniam, ze córka mieszka na stałe w Kanadzie z rodziną.
dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlają ce aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;
odpis skrócony aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie zawarły małżeństwa;
odpis skrócony aktu małżeństwa.
Do wniosku o ponowne wydanie dowodu osobistego nie załącza się wymienionych powyżej odpisów aktów stanu cywilnego, jeżeli dane zawarte w dowodzie osobistym nie uległy zmianie, a w dokumentacji dowodowej znajdują się te odpisy, lub dokumenty te zostały sporządzone w urzędzie stanu cywilnego miejsca, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego.
procedura zalatwiania dokumentow w Polsce
Ja obecnie mieszkam w Kanadzie i wszystkie dokumenty moge zalatwic przesy-
lajac poczta.Moj dowod osobisty mial
waznosc do listopada 2012 i w tym momencie ze wzgledu na moj stan zdrowia nie moge podrozowac. Czy jest jakaz inna metoda zalatwienia nowego dowodu ???
Jak wyżej widać akt małżeństwa jest wymagany ( nawet od mężczyzn ,którzy wyrabiali dowód osobisty w tym samym mieście i dane się nie zmieniły) choć przepis cytowany powyżej mówi inaczej.
Czy można liczyć na wyjaśnienie po co urząd utrudnia wymianę dowodu ,skoro dane już posiada.
RSS feed for comments to this post