Samo okradzenie jest już sytuacją stresogenną i nie komfortową. Co należy zrobić aby oprócz straty dowodu nie mieć innych konsekwencji takich jak spłata kredytu za kogoś innego?


Użycie dokumentów cudzych (skradzionych) nie jest takie rzadkie, oto statystyka z roku 2011

109 142 - Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości w całym 2011 r. 
6 841 - Liczba udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w całym 2011 r.
510 691 921 zł - Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w całym 2011 r.
32 547 zł Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w całym 2011 r.
25 000 000 zł Kwota największej udaremnionej próby wyłudzenia kredytu w całym 2011 r.

Sama już statystyka mówi aby szybko i sprawnie postępować w przypadku kradzieży dowodu osobistego lub innego dokument tożsamości. Prawdopodobieństwo wykorzystania jest jak 1: 15 na kwotę 32 tysięcy. Więc należy szybko i stanowczo działać.

Co zrobić kiedy zostanie dowód osobisty skradziony?

1. Powiadomić oddział banku, w którym posiadamy rachunek lub którego jesteśmy  stałym klientem (albo, gdy nie mamy konta bankowego, iść do banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie  tylko  od swoich  klientów  -  aktualna lista  www.DokumentyZastrzezone.pl -  tak postępujemy zarówno w przypadku zwykłego zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna, aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ.

2. Powiadomić najbliższą jednostkę policji - jeśli dowód osobisty został utracony w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i  wyrobić nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - www.mswia.gov.pl .


Skradziony dowód osobisty tryb postępowania

zawiadamianie o stracie dowodu osobistego wymaga stawiennictwa osoby która utraciła dowód osobisty
- w przypadku małoletnich lub osób ubezwłasnowolnionych strata dowodu osobistego z powodu  kradzieży może rodzic albo opiekun prawny lub kurator ustanowiony przez sąd
- w przypadku niemożności osobistego stawiennictwa osoby, która straciła dowód osobisty, z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej nienadającej się pokonać przeszkody, zawiadomienie może dokonać pełnomocnik po okazaniu pełnomocnictwa udzielonego na piśmie
- za osobę małoletnią lub ubezwłasnowolnioną, która czasowo przebywa , w szczególności w związku z wypoczynkiem, leczeniem lub nauką, pod opieką innej osoby niż rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd, o kradzieży dowodu osobistego zawiadamia opiekun faktyczny tej osoby

Dowód osobisty kradzież - Jakie mogą być nie miłe konsekwencje?

Najczęstsze i najbardziej kłopotliwe wykorzystania skradzionego dowodu osobistego
- wzięcie rzeczy na kredyt przez osobę, która weszła w posiadanie skradzionego dowodu osobistego. Najczęściej są to drobne sprzęty np. AGD, gdzie sprzedający nie przyłożył dosyć uwagi na identyfikację. 
- wzięcie kredytu w banku, bank bardziej sprawdza
- umowy cywilno-prawnej, np. kupno samochodu. Bardzo rzadko występująca sytuacja ponieważ większość takich transakcji odbywa się gotówkowo.
- wykorzystywanie zagubionego dowodu do jazdy na gapę – bez ważnego biletu. W przypadku złapania osoby bez ważnego biletu następuje proces spisania danych z dowodu, wypisanie mandatu. Jeśli mandat nie będzie opłacony, na podany adres zgubionego dowodu przychodzą wezwania do zapłaty a w konsekwencji sprawa może trafić do sądu.

Kradzież dowodu osobistego – nie miłe konsekwencje

Co się dzieje, jeśli oszustowi się uda? Pokrzywdzonego może czekać kilka miesięcy dochodzenia prawdy. Zdarzą się, że trzeba powoływać biegłych grafologów, prześledzić nagrania z monitoringu bankowego i wykonać jeszcze wiele innych zabiegów, których nawet nie mogę zdradzić - mówi Grzegorz Kondek, koordynator programu Centralna Baza Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Skutki prawne dla złodzieja dowodu osobistego

  • Każda kradzież, również kradzież portfela, stanowi przestępstwo zagrożone, zgodne z art. 278 Kodeksu karnego (kk), karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli dokument zostanie  przywłaszczony – np. znaleziony przez kogoś po tym, jak go zgubimy – grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności (art. 284 kk).
  • Posługiwanie się „dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe” lub kradzież takiego dokumentu stanowi przestępstwo z art. 275 kk, i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat  2. „bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę” takie dokumenty skradzione (skradziony dowód osobisty) podlega karze pozbawienia wolności do lat 2.
  • Osoba, która ukradła bądź przewłaszczyła dokument, sprzeda lub odda go osobie trzeciej, może podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 274 kk).


Skradziony dowód osobisty ZASTRZEŻ w banku i zgłoś w urzędzie i na policji


Podsumowując Co należy zrobić kiedy zgubi się dowód osobisty?

- Zgłosić do banku
- Zgłosić do Urzędu gminy
- oraz od razu złożyć podanie wyrobienie nowego dowodu osobistego
- po 2-4 tygodniach odbiera się nowy dowód

 

 


Parę dni temu spostrzegłem się, że zgubiłem dowód osobisty. Nie wiedziałem gdzie, zawsze miałem go w portfelu. Portfela nie zgubiłem. Poszedłem do urzędy by to zgłosić, pani urzędniczka najpierw pouczyła ostro a następnie przyjęła moje podanie o nowy dowód osobisty w miejsce zgubionego dowodu.

Cześć
Ja zgubiłem dowód osobisty z portfelem gdzieś na mieście. Nosiłem portfel z dokumentami (dowód osobisty, karty) z tyłu w kieszeni. Ponieważ nie miałem pewności czy zgubiłem czy okradziono mnie udałem się na komisariat aby o tym poinformować. Na komisariacie odesłali mnie do urzędu, aby tam sprawę zgłosić i wyrobić nowy dowód osobisty. Nie odnotowano bo nie mają obowiązku odnotować zgubienia. Potem się okazało, że ktoś próbował użyć moich kart (dobrze że nie dowodu osobistego). I szybko zgłosiłem do urzędu miasta.
Pozdrawiam
Mical

Hej Wam,
Ja też chciałabym się podzielić moim doświadczeniem. Podobnie jak Mical też nie wiem czy zgubiłam czy ukradziono mi torebkę. Nie mniej jednak w sklepie nikt jej nie odnalazł więc domyślałam się, że zostało okradzione. Poszłam na Policje, mówiąc że ukradli mi dokumenty, pieniądze, dowód osobisty. Policja nie chciała odnotować tego. Poprosiłam o pisemną odmowę. W końcu odnotowali, dwa tygodnie przyszło pismo z policji (polecone), nie mogłam odebrać bo jeszcze nie miałam dowodu ale z rodziny ktoś odebrał a tam pisało, że sprawa została umorzona. Teraz już wiem że policja nie chciała odnotować aby statystyki nie powiększać. Współczuję wszystkim którzy zgubili dowód, dokumenty, bo potem jest dużo załatwiania no i stresu

Pilnująca swojego nowego dowodu
Ania

Zgubiłem dowód osobisty rok temu

Cześć nazywam się Wacław. Jestem emerytem, nie często używałem dowodu osobistego. Kiedy zakładałem internet potrzeba było dokumentu stwierdzającego moją tożsamość. No i zaczęły się poszukiwania. Nie znalazłem go. W końcu internet wziął mój syn na siebie (miał swój dowód osobisty) chciał też rozliczać w ulgach. A ja jak nie miałem dowodu tak nie mam. I szczęśliwie sobie żyję. Nie trzeba się stresować
Wacław bez dowodu osobistego

Straciłem dowód osobisty
A mój dowód poszedł do kanału. W padł mi dowód osobisty kiedy Policjant mnie poprosił o dokument stwierdzające tożsamość.

Kanał z tym dowodem
Jimi

Comments   

# zgloszenie na policje zagubieniaRober 2013-07-13 11:06
na policji nie chcą słyszec o zagubieniu dokumentów, kradzież także nie bo to psuje im statystyki, nie mniej jednak zawsze to bezpiecznei zgłosić na Policje - mimo że to trwa jakies 2-3 godziny
Reply | Reply with quote | Quote
# co robić gdy za dwa dni odlatujesz ?Monika 2013-07-22 06:53
A co zrobić kiedy za dwa dni odlatujesz samolotem, a twój dowód osobisty przepadł.
Reply | Reply with quote | Quote
# to masz problem...ed 2013-07-24 15:31
urzednicy teraz maja wakacje wiec raczej nic nie zrobisz przez dwa dni, mozesz zglosic i odleciec na paszporcie
Reply | Reply with quote | Quote
# nie zgłoszenie kradzieżywitek 2013-08-25 12:32
Niestety trzeba wymóc na policji przyjecie zgłoszenia kradzieży dowodu, bo jeśli się tego nie zrobi, to na nas ciąży obowiązek udowodnienia, że ktoś użył dowodu bezprawnie(info za: http://www.eporady24.pl/bezprawne_uzycie_dokumentu_tozsamosci,pytania,8,28,7901.html). Ja niestety dowiedziałem się tego już po tym, jak ukradli mi dowód (nie zgłosiłem na policję) i po kilku tygodniach przyszedł mandat wystawiony na moje nazwisko - oczywiście nie mogę udowodnić, że nie jechałem wtedy autobusem. Cóż, za głupotę trzeba płacić... Chyba że jest jakiś inny sposób, żeby tego uniknąć? Może ktoś wie?
Reply | Reply with quote | Quote
# kradzież dowodu-natychmi ast na policje i do bankówewa 2013-09-04 04:50
kradziez zgłosic natychmiast na policje ,a po za tym nalezy wejsc do pierwszego lepszego banku i zgłosić zaginięcie dokumentu .
Za 20 zł. (opłata) dowód znajdzie się w bazie dokumentów skradzionych .Do bazy maja dostep wszystkie banki - a więc złodziej nie weźmie pozyczki na nasze dokumenty-przyn ajmniej w bankach
Reply | Reply with quote | Quote
# POMOCNE ! ! !Andrzej 2014-01-14 17:59
Witam. Zostałem okradziony z pieniędzy i dokumentów. Zgłosiłem na policję i nie było z tym problemów. Żeby zastrzec dowód i prawo jazdy w banku trzeba mieć nr seryjne tych dowodów - to te które zaczynają się z litery (np: D 34874087). W urzędzie komunikacji dostałem te nr od ręki - ale musiałem mieć jakiś inny dowód ze zdjęciem - miałem paszport. Mój bank miał spisane dane z dowodu więc zastrzeżenie go (dowodu) nie sprawiło kłopotu. Kłopot natomiast był z opłatami i jest źle..... że dla okradzionych jest ten wymóg - wiadomo może to opóźnić zastrzeżenie - a słodziej może posłużyć się naszymi dokumentami. Myślę że prawo powinno być nastawione na walkę ze złodziejstwem, te opłaty są bez sensu - mogą opóźnić procedurę zastrzeżenia !
Pamiętaj - zawsze miej w zanadrzu dobrze schowany w domu jakiś dodatkowy dokument ze zdjęciem - np paszport !
To tyle
Pozdrawiam
AL.
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh