Strata tego dokumentu to nie tylko nieposiadanie ale również szereg obowiązków ciążącym na byłym właścicielu oraz realnego nieautoryzowanego użycia.

Zgubiony dowód osobisty - tryb postępowania

 

  • musimy zawiadomić o zgubionym dowodzie osobistym w najbliższym urzędzie gminy (tam gdzie wyrabiamy dowód osobisty) lub urzędzie konsularnym
  • zawiadamianie o zgubieniu dowodu osobistego wymaga stawiennictwa osoby która utraciła dowód osobisty
  • w przypadku małoletnich lub osób ubezwłasnowolnionych zgubienie dowodu osobistego może rodzic albo opiekun prawny lub kurator ustanowiony przez sąd
  • za osobę małoletnią lub ubezwłasnowolnioną, która czasowo przebywa , w szczególności w związku z wypoczynkiem, leczeniem lub nauką, pod opieką innej osoby niż rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd, o zgubieniu dowodu osobistego zawiadamia opiekun faktyczny tej osoby
  • w przypadku niemożności osobistego stawiennictwa osoby, która zgubiła (straciła) dowód osobisty, z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej nienadającej się pokonać przeszkody, zawiadomienie może dokonać pełnomocnik po okazaniu pełnomocnictwa udzielonego na piśmie


Zgubiony dowód osobisty

Dowód osobisty jest dokumentem, które zagubienie powinno się zgłosić niezwłocznie do urzędu wydającego. Najlepiej od razu z wnioskiem o wyrobienie nowego dowodu osobistego.

Jeżeli zgubiło się w miejscu publicznym i istnieje realne zagrożenie użycia jego należy ten fakt jak najszybciej odnotować w urzędzie. Związku zagrożeniem nie autoryzowanego użycia jego.

Zgubiłem dowód osobisty – zagrożenia

Jakie mogą być nie miłe konsekwencje zgubienia?

Najczęstsze i najbardziej kłopotliwe wykorzystania zagubionego dowodu osobistego

  • wzięcie rzeczy na kredyt, na raty na podstawie cudzego zgubionego dowodu osobistego. Mimo, że obowiązkiem sprzedawcy udzielającego  formy sprzedaży na raty jest sprawdzenie dokumentów istnieje duża szansa nie sprawdzenia dostatecznego.  Dzieje się tak ponieważ:

- osoba posługująca się zgubionym dowodem może być upodobniona, zachowywać się pewnie i być zbulwersowana że ktoś ją ocenił
- osoba sprzedająca jest zmotywowana do jak największej ilości sprzedaży (premię otrzymuje za ilość a nie za jakość sprzedaży)
- przedmiot sprzedaży jest mało wartościowy od tysiąca do paru tysięcy złotych, mimo to może być to dużym obciążeniem osoby, która straciła dowód (zgubiła dowód)

  • wzięcie kredytu w banku na zgubiony dowód osobisty

bank jest z obowiązany sprawdzać kredytobiorców nie mniej jednak mogą zdarzyć się przypadki pomyłki, których czynniki mogą być podobne jak wyżej wymienione

  • poręczenie kredytu tylko w sytuacjach wyjątkowych
  • umowy cywilno-prawnej, np. kupno samochodu. Bardzo rzadko występująca sytuacja ponieważ większość takich transakcji odbywa się gotówkowo.
  • wykorzystywanie zagubionego dowodu do jazdy na gapę – bez ważnego biletu. W przypadku złapania osoby bez ważnego biletu następuje proces spisania danych z dowodu, wypisanie mandatu. Jeśli mandat nie będzie opłacony, na podany adres zgubionego dowodu przychodzą wezwania do zapłaty a w konsekwencji sprawa może trafić do sądu.


Używanie dowodu, nie będącego własnością legitymującego się lub będącego nieaktualnym jest karalne.

 

Komentarz z życia - dowód osobisty zgubienie

Hej Wam,
Ja też chciałabym się podzielić moim doświadczeniem. Podobnie jak Mical też nie wiem czy zgubiłam czy ukradziono mi torebkę. Nie mniej jednak w sklepie nikt jej nie odnalazł więc domyślałam się, że zostało okradzione. Poszłam na Policje, mówiąc że ukradli mi dokumenty, pieniądze, dowód osobisty. Policja nie chciała odnotować tego. Poprosiłam o pisemną odmowę. W końcu odnotowali, dwa tygodnie przyszło pismo z policji (polecone), nie mogłam odebrać bo jeszcze nie miałam dowodu ale z rodziny ktoś odebrał a tam pisało, że sprawa została umorzona. Teraz już wiem że policja nie chciała odnotować aby statystyki nie powiększać. Współczuję wszystkim którzy zgubili dowód, dokumenty, bo potem jest dużo załatwiania no i stresu

Pilnująca swojego nowego dowodu
Ania

Zgubiłem dowód osobisty rok temu

Cześć nazywam się Wacław. Jestem emerytem, nie często używałem dowodu osobistego. Kiedy zakładałem internet potrzeba było dokumentu stwierdzającego moją tożsamość. No i zaczęły się poszukiwania. Nie znalazłem go. W końcu internet wziął mój syn na siebie (miał swój dowód osobisty) chciał też rozliczać w ulgach. A ja jak nie miałem dowodu tak nie mam. I szczęśliwie sobie żyję. Nie trzeba się stresować
Wacław bez dowodu osobistego

Straciłem dowód osobisty
A mój dowód poszedł do kanału. W padł mi dowód osobisty kiedy Policjant mnie poprosił o dokument stwierdzające tożsamość.

Kanał z tym dowodem
Jimi

 

Dowód osobisty zgubienie

Jeśli zgubiłeś dowód osobisty zgłoś i wyrób nowy dowód.

Co należy zrobić kiedy zgubi się dowód osobisty?
zgłosić .... w miejscu wyrabiania dowodu
złożyć podanie o nowy (podanie na miejscu można wypełnić + 2 zdjęcia zrobić on line)
otrzyma się druk o zameldowaniu (tymczasowa karteczka)
po 2-4 tygodniach odbiera się nowy dowód

Parę dni temu spostrzegłem się, że zgubiłem dowód osobisty. Nie wiedziałem gdzie, zawsze miałem go w portfelu. Portfela nie zgubiłem. Poszedłem do urzędy by to zgłosić, pani urzędniczka najpierw pouczyła ostro a następnie przyjęła moje podanie o nowy dowód osobisty w miejsce zgubionego dowodu.


Cześć
Ja zgubiłem dowód osobisty z portfelem gdzieś na mieście. Nosiłem portfel z dokumentami (dowód osobisty, karty) z tyłu w kieszeni. Ponieważ nie miałem pewności czy zgubiłem czy okradziono mnie udałem się na komisariat aby o tym poinformować. Na komisariacie odesłali mnie do urzędu, aby tam sprawę zgłosić i wyrobić nowy dowód osobisty. Nie odnotowano bo nie mają obowiązku odnotować zgubienia. Potem się okazało, że ktoś próbował użyć moich kart (dobrze że nie dowodu osobistego). I szybko zgłosiłem do urzędu miasta.
Pozdrawiam
Mical

Comments   

# tez zgubilemTomasz 2012-10-16 13:53
Ja zgubilem swoj dowod w trakcie wyrabiania nowego i teraz panu w um twierdzi, ze nie wyda mi nowego dowodu az nie znajde starego ktory jest niewazny od ponad 6 miesiecy ;-)
Reply | Reply with quote | Quote
# fajnejulia 2014-01-13 10:08
jak można wziąść kredyt bez dowodu osobistego? :sad:
Reply | Reply with quote | Quote
# dowód :(Agata 2014-04-23 18:08
Witam! Zgubiłam dowód osobisty , tzn.nie wiem czy ktoś mi go wyjał z portfela czy wypadł sam. Wylałam już dużo łez bo znajomi strasza mnie tym jakie mogą być konsekwencje, a ja nie wiem co robic. I co najgorsze już chyba tydzień jak go nie ma tam gdzie był.

Pomocy Agata
Reply | Reply with quote | Quote
# zgubiony, lecz znaleziony .Nina 2014-06-24 18:52
Hej .
Zgubiłam dowód 3 tyg temu w sobotę wieczorem, nie wiem gdzie mógł wypaść, ale .. dopiero następnego dnia zorientowałam się, że go nie ma w portfelu, a powinien być .
Nie poszłam z tym ani na policję ani zgłosić tego do urzędu gminy, wolałam przeczekać te parę dni i w piątek po południu przyszła jakaś dziewczyna do mnie i oczywiście oddała mój zaginiony dowód .
Dzisiaj się dowiedziałam, że mam jakieś raty do spłacenia .
Teraz oczywiście mam do spłacenia ponad 7000 zł, 24 raty po 300 zł .
Co ja mam teraz zrobić, bo już sama nie wiem .. Jestem zrozpaczona :cry: :cry: :cry: ..
Reply | Reply with quote | Quote
# zgubiony dowódkacper 2014-07-14 16:02
Witam zgubiłem dowód i czy można opuścić granice?
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh