Kilka praktyczne porad, na co należy zwrócić uwagę podczas składania pracy - tekstu. DTP w pigułce.


1.    Formatowanie tekstu (najczęściej stosujemy akapit 1.5, czcionkę 12, marginesy lewy 3cm (bo jest przeznaczony do bindowania, zszywania czy sklejania), prawy 2 cm). Ważne jest, aby podczas składania tekstu czy rysunku nie zostawić pustych przestrzeni (przestrzałów) gdyż wygląda to bardzo nieelegancko.  Takie przestrzały bardzo często powstają w sytuacji, gdy nie możemy umieścić całego rysunku, schematu bądź tabeli na jednej stronie, w związku z czym część tekst przenoszona jest na następną stronę, w wyniku czego powstaje luka szpecąca ogólny obraz pracy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w sytuacji, gdy zakładamy nowy rozdział i chcemy go rozpocząć od nowej strony – dlatego w takich miejscach warto zastosować „sztuczki składania tekstu”.

 

2.    Grafika, schematy, rysunki – bardzo często korzystamy z już gotowych ilustracji (np. skanowanych) niestety ich jakość bardzo często jest słaba. Czasami warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby mieć interesujący merytorycznie i piękny obiekt w swojej pracy. Warto podczas przepisywania zwrócić uwagę na wielkość czcionek. Błędem, który się często pojawia jest dawanie za małej lub za wielkiej czcionki do rysunku, schematu – niestety najlepszym rozwiązaniem jest przymierzanie na zasadzie prób i błędów.

3.    Proszę również zwrócić uwagę podczas kolorowania schematów iż kolor ma uwypuklić a nie zamazać rysunek – dlatego w tym miejscu  bardzo ważna jest rozwaga w stosowaniu kolorów (w naszym kąciku programów znajdują się opisy programów graficznych i edytorskich).