fotodrukKiedy wymagamy nietypowego rozmiaru lub czasu na realizację. Te dwa czynniki decydują o zastosowaniu papieru fotograficznego i drukarki. Tradycyjnie wywoływane zdjęcia w fotolabie mają rozmiar 10x15 czy 9x6 i są wkładane do albumów fotograficznych ale co zrobić kiedy potrzeba nam nie typowego rozmiaru lub funkcji? Na myśl przychodzi tylko jedno wydruk fotografii (druk fotografii - fotodruki).

 

Tablo klasowe, grupowe, kursowe - druk fotografii


Tradycyjnie było robione poprzez zebranie zdjęć dowodowych i naklejenie je na biały brystol oraz podpisanie. Dzisiaj robi się je elektronicznie w komputerze. Nie ma problemów z równym rozłożeniem zdjęć, ładnym pismem czy późniejszym odklejaniem się zdjęć. Dzisiaj je drukujemy, oprawiamy w antyramie i mamy gotowe. A dzięki wersji elektronicznej, możemy kopie zawsze wydrukować, ze skalować.

Fotoalbumy

Albumy fotograficzne możemy w całości wydrukować, zaletą ich jest wygląd, umieszczenie komentarzy (pisanie na komputerze eliminuje problem z nierozczytaniem) oraz nie możność dekompletowania. Zdjęcia są drukowane na kartkach, które są zebrane i oprawione najczęściej w twardszą okładkę. Wygląda to jak prawdziwy album taki jak spotykamy w księgarni o górach, kwiatach, ptakach czy wspaniałych miejscach na świecie. Istnieje parę miejsc w Internecie gdzie możemy zlecić taki wydruk (więcej gdzie zlecić zrobienie fotoalbumu). Jedną z ważniejszych możliwości fotoalbumu jest zrobienie wersji elektronicznej ze stronami przewijanymi o czym pisze na forum).

Podziękowanie, życzenia, dyplomy, zaproszenia  - drukowane na papierze fotograficznym

Kiedy zamieszczamy na papierze okolicznościowym, zdjęcie lub jakąś grafikę warto zwrócić sięgnąć po papier fotograficzny i wydruk fotografii. Wydruk taki najczęściej jest na papierze grubszy z opcją błyszczącą. Najczęściej stosuje się wydruki fotografii wielkości A4 (fotodyplomy, fotopodziękowań) zaś zaproszenia, komunikaty są drukowane na A5 (polowe na A4).

Fotografie kiedy chcemy zrobić kolarz

Pamiętacie kiedyś jak się z gazet robiło wycinkę z gazet jako prezent. Taki sam kolarz możemy zrobić z użyciem fotografii. W ostatnim etapie możemy zrobić ksero kolorowe.

Fotografia paszportowa, dowodowa domowym sposobem

Kiedy nie mamy czasu aby iść do fotografa lub kiedy nie chcemy płacić dużo możemy pokusić się o wydrukowanie fotografii w domy lub fotolabie. Zrobione zdjęcie umieszczamy na formacie 15x10 w sumie znieści się kilka fotografii osób na jednej stronie. Możemy je potem wydrukować od 60gr do 5 zł. (fotografia u fotografa (podobnie robione kosztuje od 10-40zł) Polecamy artykuł: jak zrobić fotografie paszportową w domy.

Fotoplakaty

Zdjęcia o niestandardowym rozmiarze drukowane na papierze fotograficznym.  Oprawione w antyramę bardzo ładnie komponuje się w mieszkaniu. Jest to wspaniały prezent np. zamiast kwiatów


Nietypowy druk fotografii - fotodruk podsumowanie

Normalnym fotolabie zdjęcia są robione w wielkości standardowej najczęściej jest to 10x15 czy 9x6. W ostatnim czasie cieszą się większe rozmiary popularnością. Sądzę że w przyszłości będzie coraz więcej zastosowanie fotodruków.