Postaramy się w tym miejscu napisać na co warto zwrócić uwagę, aby prezentacja wyglądała dobrze. Są to praktyczne rady, które niejednokrotnie się sprawdziły. Jak w każdej prezentacji jest najważniejsza treść ale nie należy zapomnieć o formie.

1. Dobrze przygotować tytuł, aby był krótki i treściwy. Pamiętajmy, że z daleka powinien być widoczny i interesujący.

2. Informacje w materiałach konferencyjnych. Najczęściej w materiałach konferencyjnych są tytuły i abstrakty prezentacji, dlatego warto poświecić chwilę i coś ciekawego napisać. Schemacik, grafika byłaby na miejscu odróżniając od pozostałych wpisów- pamiętając że człowiek odbiera wzrokiem.

3.    Wielkość czcionki – nie zapominajmy, że czytelnik ogląda i czyta z pewnej odległości i jest ona większa aniżeli dla zwykłego dokumentu, który można wziąć do reki. Krój czcionki, kolor powinien być prosty i czytelny.

4.    Miniaturki na A4. Warto wydrukować miniaturki posteru na zwykłych kartkach A4, tak, by zainteresowani mogli je wziąć. Niektórzy zainteresowani robią zdjęcia posteru, ale kiedy jest ta miniaturka posteru dostepna korzystają z niej. Poster też można umieścić na specjalnych serwisach do ściągnięcia np. rozumiec.pl

5.    Grafiki, schematy, ilustracje – pamiętajmy o jakości, podpisach, wyraźnym (dużym) tekście na schematach

6.    Tło - warto wprowadzić jakieś tło. Radzimy stonowane i abstrakcyjne, przykład w naszej mini galerii. Często bywa tak iż prezenterzy-autorzy wybierają czarne tło – wygląda to elegancko i dostojnie – ale nie jest to  ekologiczne i ekonomiczne z powodu dużej ilości farby – takie postery często są droższe w wydruku.

7.    Kolorystyka, wielokrotnie spotykałem się niebieskim tłem z żółtym tekstem – wprawdzie treść posteru była możliwa do odczytania, jednak wrażenia estetyczne pozostawiały wiele do życzenia. Jeśli nie mamy umiejętności doboru kolorów skorzystajmy z systemów kolorów szablonów w PowerPoincie czy w OpenOffice – nad tymi szablonami pracował cały zespół,  niejednokrotnie analizując psychologiczne aspekty odbioru.

8.    Druk na papierze. Lepiej wybrać papier matowy lub półmatowy, odradzamy papier błyszczący. Błyszczący papier powoduje odbijanie świtała, a najczęściej w pomieszczeniach gdzie prezentowane są postery jest mocne, punktowe oświetlenie.

9. Dla wzmocnienia efektu warto do posteru przymocować elementy związane z jego treścią. Na przykład prezentując badania nad roślinką – jej wysuszone listki, nad intensywnym trybem życia ziarnka kawy, o zapisie na dyskach optycznych -  CD.

10. Dla odważnych polecamy drukowanie posteru na foliach które przyczepimy do białego brystolu (na przykład paskami tak jak w supermarkecie). Pamiętam jedną ze studenckich prezentacji gdzie student przedstawił teorie strun na zadrukowanych foliach A4 rozwieszonych na strunach gitarowych. Było to coś więcej niż poster – dzieło sztuki :)  (pomysłodawca i autor tej prezentacji udziela się na molnet.eu)

Warto też zaopatrzyć się w aparat fotograficzny by utrwalić oglądaczy. Dobrym przykładem są wizytówki (kosztują niewiele bo można mieć już 100 za 20zł) a unikniemy pisania na byle czym swojego adresu e-mailowego.