programy do tworzenia posterów - pobierz zadarmoJaki program wybrać do przygotowania posteru, plakatu? – to pytanie często zadajemy sobie przed przystąpieniem do pracy, przed konferencją lub prezentacją posterową. Chcielibyśmy, aby wybrany program był prosty, a przy tym umożliwiał szybko stworzenie  ładnego posteru, plakatu.


Aktualnie jest wiele programów, które umożliwiają tworzenie dokumentu przeznaczonego do wydruku wielkoformatowego.  Przedstawmy  je w skrócie.

Zacznijmy od niekomercyjnych a profesjonalnych narzędzi do składania tekstu.

Inscape – zaawansowany ale prosty w obsłudze program do grafiki wektorowej (swoim wyglądem przypominający Corela).  Możliwość  tworzenia posterów (plakatów) posiada funkcje  formatowania tekstu w polach tekstowych, przygotowywania schematów, osadzania grafik. Jest to narzędzie przede wszystkim do grafiki wektorowej i bardzo świetnie wychodzą w nim postery gdzie dużo schematów.

Scribus - jest to profesjonalny program udostępniany o otwartym kodzie źródłowym służący do składu tekstu (DTP) czyli między innymi do tworzenia posteru plakatów. Więcej informacji w dziale programy…

KOMERCYJNE

Corel – jest to narzędzie płatne  i niema większego problemu z przyjęciem przez drukarnie w formacie Corela  (crd) . W skład Corela wchodzi taki program jak: Paint Shop Pro umożliwiający od razu obróbkę grafiki.

Adobe Ilustrator – komercyjny program służący przede wszystkim do grafiki wektorowej. Umożliwia składanie tekstów i kompozycje graficzną postera – sprzężony z programem Adobe Photoshop służącym do obróbki zdjęć daje potężne możliwości.


BIUROWE – Narzędzia, które już znamy i używamy w nowej roli

Microsoft Word –  nie jest to perfekcyjne narzędzie ale można go użyć. Niestety nie ma możliwości przygotowania bezpośrednio na danym formacie A0. Możemy to ominąć przygotowując poster w mniejszym formacie A3 a następnie wydrukować do PDFu – a PDF wydrukować  jako A0.

Microsoft PowerPoint – ustawiając wielkość strony na A0 możemy sobie układać tekst, schematy, grafikę. Jeśli umiesz przygotowywać  prezentacje na pewno sobie poradzisz.

Pobierz gotowy szablon do postera  za free

OpenOffice - bezpłatny pakiet biurowy umożliwiający składanie tekstów i prezentacji wielkoformatowej A0. Więcej informacji  dziale programy dla edytorów.

W tym artykule przedstawiliśmy pokrótce podstawowe narzędzia do tworzenia posterów i wydruków wielkoformatowych. Położyliśmy nacisk na narzędzia (programy) bezpłatne oraz popularne –komercyjne. Również pokazaliśmy, że istnieje możliwość przygotowania prezentacji korzystając z pakietów biurowych.
Jeśli masz jakieś sugestie co jeszcze można powiedzieć – pisz.