przechowywanie posterow i plakatow - teczki  i tubyDokumenty wymiaru A4, A nawet A3 nie stanowią problemów w przechowywaniu i transporcie. Zaś wydruki większe są bardziej narażone na uszkodzenia więc powinno się je przechowywać w specjalnych pojemnikach.

Przechowanie i transport posterów, plakatów map, projektów

Wydruki A3

przechowywanie posterow i plakatow - teczki  i tubyNajczęściej projekty inżynierskie, rysunki drukuje się w takim formacie. Format jest wygodny (tani w drukowaniu bo większość kser obsługuje) jak i istnieją poręczne teczki na takie wydruki. Dla wydruków, które można złożyć na pół, można przechowywać w normalnych teczkach. Niestety wpinanie do teczki (z brzegu dwie dziurki) wymaga dodatkowego złożenia, aby nie dziurkować dodatkowo. Składamy na pół a połowę składami jeszcze na pół. Dziurkowanie można obejść jeżeli zastosujemy koszulki. Dla większej polecam koszulki z klapką.

Wydruki A2, A1, A0, A0+ B2, B1, B0

przechowywanie posterow i plakatow - teczki  i tubyWydruk A2 to powierzchnia dwa razy A3, cztery razy A4 – dość spora. Najczęściej już takich wydruków nie zginamy tylko rolujemy lub w dużych teczkach przenosimy.

Teczki dla architektów mogą pomieść pracę ale są niewygodne. Jeśli przewozimy poster, plakaty naukowy na konferencje korzystamy raczej z tub. Na rynku dostępne są tuby papierowe (tanie) oraz plastikowe (z tworzywa sztucznego wodoodporne). Rolowanie wydruków znacznie ułatwia przewiezienie.