Na początek trzeba rozgraniczyć dwa pojęcia, które są często utożsamiane ze sobą: dobra książka i dobrze sprzedająca się książka. Dopiero wówczas można osiągnąć zamierzony cel świadomie i szybko.


Co to znaczy dobra książka?

Słowo „dobra” jest ciężko policzalne. Bazując na skojarzeniach to: książka o interesującej tematyce - historii, bardzo dobrze przygotowana merytorycznie i osadzona w realiach, dobrze napisana gramatycznie i stylistycznie, dobrze zredagowana. Celem dobrej książki jest czytelnik oraz sława pisarza, który liczy często na nagrody.

Co to znaczy dobrze sprzedająca się książka?

Dobra sprzedaż jest liczona w setkach tysięcy lub nawet milionów egzemplarzy. Metodą skojarzeń możemy taką książkę opisać jako: poczytną, dobrze wypromowaną, ładnie wydaną z nośną tematyką.
Książka, w której nic nie ma, też się może sprzedawać. Potwierdzeniem tego jest wydanie książki „O czym myśli mężczyzna, kiedy nie myśli o seksie.” Książka dobrze się sprzedawała, w środku znajdowały się jedynie czyste kartki.

Jak napisać książkę?

Najważniejsze to zacząć – łacińskie przysłowie brzmi „Połowę pracy ma ten kto zaczął”. Politycy, celebryci, eksperci, blogersi bardzo często wydają książkę promując ją, kiedy tylko mają taką możliwość. Czy oni wszyscy potrafią pisać książki? Czy uczyli się jak napisać książkę?  Bardzo często piszą, by po prostu zarobić, wypromować swoje idee, ale przede wszystkim zarobić (spieniężyć sławę i informacje). Może warto się przyglądnąć im i uczyć się od najlepszych.

Na dobrze sprzedającej się książce zarabia się (wydawca, autor). Zaś tylko na dobrej książce przeważnie nie, chyba, że zdobędzie się nagrody.

1. Wybrać dziedzinę!

Tak jak w każdym biznesie obszar działalności decyduje o osiągniętej pozycji. Czy to jest sława czy pieniądze. Jeśli to ma być poradnik, szukajmy dziedzin, które są atrakcyjne (duża ilość dostępnych czytelników, którzy są w stanie zapłacić pożądaną cenę). Jeśli to jest beletrystyka to o czymś ciekawym. Rozeznanie rynku jest tu najważniejsze. Można stosować strategię naśladowania podążania za liderami doskonaląc produkt, strategie szukania obszarów wolnych np. specjalizacji lub stworzenia rynku.

2. Zebrać i pozyskać informacje. Zebrać odpowiedni materiał merytoryczny, doświadczyć lub przejąć doświadczenie od innych (np. wywiady). Jeśli książka ma przekazywać informacje, to ważna jest staranność w doborze informacji.

3. Pisać, poprawiać, udoskonalać. Nie od razu Rzym zbudowano. Pisz, dyskutuj, daj doczytania innym. Pytaj się o odbiór, co jeszcze poprawić.

4. Przygotuj do wydania.
Tak jak każdy produkt, książka musi być odpowiednio opakowana by znalazła odbiorców. Ważny jest:
Interesujący zaciekawiający tytuł.
Przykładem może być sam tytuł:

Relacje intymne w działalności gospodarczej  na przełomie wieków 20-21 wieku na terenie Rzeczpospolitej Polski (merytoryczny)
Biznes i sex - jak zyskać i stracić pieniądze (nośny)

Pociągająca Okładka
Obraz mówi więcej niż słowa. Okładka i elementy muszą zaciekawiać i inspirować do sięgnięcia po jeszcze.... po zakup.
Korekta językowa.

Poprawność językowa to obok stylu języka główny element ułatwiający lub utrudniający czytanie. Warto dołożyć starań i środków ponieważ daje to szanse na dobre komentarze czytelników.

Skład formatowanie tekstu.
Akapity, tytułu działów, przerwy, rysunki, ilustracja to wszystko ułatwia czytanie i odbiór treści. Jeśli nie masz do tego ochotę możesz skorzystać z dostępnych usług.

4. Wydaj
Wydaj. Możesz to zrobić poprzez wydawcę lub samodzielnie. Więcej informacji na stronie.
Najważniejsze.

5. Promuj, promuj, promuj!!!

I jeszcze raz promuj. Ważne jest aby dotrzeć do największej liczby potencjalnych czytelników by oni poświęcili swój czas i pieniądze do zapoznania się z tym co napisałeś. Zobacz ilu ważnych pisarzy dopiero po śmierci dostało uznanie od społeczność (np. Roberto Bolano). A jeśli chcesz się cieszyć jeszcze zażycia, promuj je już teraz.

Podsumowując:

Jak napisać dobrze sprzedającą się książkę?
Znaleźć nośny i interesujący temat, wymyślić chwytliwy tytuł, napisać treść ubogacając anegdotami, wydać, i wypromować, promować, promować, promować, promować, promować, promować, promować, promować …